Blog

Odborné články, návody, analýzy, výzkumy, reporty z akcí

Rubrika: Devops, servery a sítě

05. 02. 2020
Vytvoření a použití SSH klíče pro Git ve Windows

Pro svou přednášku “Git a týmová spolupráce„, kterou povedu 10. 10. 2018 v rámci bloku přednášek pro studenty před Plzeňskou soutěží Web Sprint (link), jsem hledal vhodný návod na vygenerování SSH klíče ve Windows. Návodů jsem sice našel hned několik, ale žádný takový, který bych si představoval. Proto vznikl tento článek, který i začátečníky provede […]

Štítky:
31. 03. 2018
Zálohování serveru do cloudu pomocí Restic

Věděli jste, že 31.3. je Světový den zálohování? A protože tuto problematiku bereme velmi vážně - ostatně o důležitosti záloh nás můžete slyšet mluvit na většině našich technických přednášek - podělíme se o několik tipů pro zálohování menších serverů.

Štítky: ,
02. 09. 2016
IKEv2 VPN v cloudu snadno a rychle

Návod jak zprovoznit v současnosti nejlepší typ VPN na virtuálním serveru v cloudu Amazonu, Digital Ocean, ale třeba i ve Vultr.com.

Štítky: ,
07. 07. 2016
L2TP VPN v AWS snadno a rychle

Návod na zprovoznění L2TP VPN na virtuálním serveru EC2 v Amazon AWS pomocí Cloud Init skriptu.

Štítky: ,
05. 07. 2016
Proxy server na Digital Ocean snadno a rychle

proNávod, jak si velmi jednoduše připravit vlastní proxy server Squid pro přístup ke službám z jiných sítí na Digital Ocean.

Štítky: ,
03. 04. 2016
Jak (ne)fungovala wi-fi na E-shop summit 2016

Zajistit wi-fi přístup na větších konferencích není snadný úkol. Určitě jste se na mnoha akcích setkali s tím, že připojení nefungovalo tak, jak má. První dubnový víkend jsme zajišťovali wi-fi připojení v sále na konferenci E-shop summit 2016. Jak se nám dařilo?

Štítky:
23. 09. 2015
Wifi síť pro hosty s AP Cisco WAP121

I v jednoduchých sítích s prvky bez podpory VLAN můžete pomocí levného AP vytvořit oddělenou síť pro hosty.

Štítky: ,
04. 01. 2015
MikroFTP

Obnovený projekt jednoduchého FTP serveru určeného hlavně pro správce sítí k jednoduchému přenosu různých firmware, nebo souborů mezi počítači.

Štítky:
06. 12. 2014
Capistrano 3: automatizovaný deployment Nette aplikací

Aktualizace produkčních aplikací je vždy kritickou záležitostí. Musíme nahrát nové soubory, vymazat cache aplikace, aktualizovat strukturu databáze, přegenerovat minifikované CSS a JS soubory, ověřit, že vše funguje… Spousta úkolů, na které se snadno zapomene. Podíváme se proto na nástroj Capistrano, kterým je možné vše velmi snadno zautomatizovat.

Štítky:
27. 11. 2014
Ekosystém Ruby: přehled nástrojů

I když v jazyce Ruby přímo nevyvíjíte, můžete se občas setkat s nástroji, které jsou v Ruby napsané. V takovém případě určitě pomůže mít základní přehled o ekosystému jazyka, a to nejen při instalaci a konfiguraci. 

Štítky:
21. 11. 2014
Detekce NAT v podnikové síti

V podnikových sítích bývá často nežádoucí, aby uživatelé síť rozšiřovali připojením vlastních routerů, často určených pro domácí použití, nebo vytvářením Wi-Fi hotspotů pro svá mobilní zařízení. Mohou tak nejen snižovat bezpečnost sítě, ale i narušit stabilitu sítě. V článku se podíváme na nástroj NATDet, který slouží k detekci NAT.

Štítky: ,
01. 11. 2014
Představení MS Sharepoint

Sharepoint je součástí Office 365, stal se tak přístupný pro mnoho firem. K čemu však lze použít? V článku naleznete přehled jeho možností a vlastností.

Štítky:

Lynt services s.r.o

Již 11 let vytváříme efektivnější kampaně, zrychlujeme weby a řešíme jejich bezpečnost. Kombinujeme marketing, vývoj a automatizaci.
poptávka služeb