Jaký bude WordCamp Praha 2015

✍️ Vláďa Smitka
📅 04. 02. 2015

Informace o akci naleznete na jejím oficálním webu. Shrnu ta nejdůležitější fakta:

 • 28.2.2015 od 9 do 18 + následná afterparty
 • Prostory VŠE - pár kroků od Hlavního nádraží = skvělá dostupnost
 • 2 paralelní sekce - pro uživatele (jak co nastavit, jaké doplňky použít, jak WP spravovat, jak se zalíbit vyhledávačům a návštěvníkům)  a pro vývojáře (tvorba šablon a pluginů, využití WP API, lokalizace)
 • 16 přednášek - 7 v češtině od našich odborníků a 9 v angličtině od zahraničních
 • 5 praktických workshopů (pozor, počet míst omezen)
 • Cena 599 korun (do 14.2. pouze 499 a kdo se registruje včas, může dostat tričko) 

Naši čtenáři mohou získat slevu 20 % pomocí kódu: WordcampLynt

Pro naladění na správnou konferenční atmosféru může zkouknout propagační video:

Na jaké přednášky se tedy těšit? Podrobnější informace o jednotlivých přednáškách zatím nejsou, tak se alespoň pokusím odhadnout, co od nich čekat, očekávání samozřejmě mohou být zcestná:

Michal Kopecký  – Blog na steroidoch

Michal je hlavně marketér, očekávám tedy, že bude probírat, jak psát poutavý (a specializovaný) obsah, strategii jeho publikování, jak pomocí webu získávat leady, zřejmě něco poví o email marketingu - prostě jak návštěvníky na blog dostat a budovat s nimi dlouhodobý vztah. Čekal bych tedy i nějaká doporučení o "členských sekcích" webu. Určitě prozradí i něco z pozadí jeho úspěšného blogu akozbalit.sk.

Thomas Scholz - Writing code for Multisite (En)

Thomas pracuje na pluginu MultilangualPress, který slouží pro lokalizaci webu. Nicméně oproti pluginům typu WPML nebo Polylang jde úplně jinou cestou a lokalizaci řeší pomocí WP Multisite - každá lokalizace má tak prakticky svůj web a tyto weby jsou pomocí jeho pluginu pospojované. Propojení není jednoduchá věc a tak očekávám, že se dozvím mnoho zkušeností jak s Multisite lépe pracovat a třeba zjistím, že lze použít k zajímavějším účelům než jen odděleným webům nad jednou hlavní administrací.

Filip Dřímalka - WordPress jako ideální nástroj pro chytré marketéry

Tato přednáška měla být již na 3. WP konferenci a velmi jsem se na ní těšil, bohužel Filip musel účast odvolat. Filip je vlastně konzultant pro rozvoj podnikání, takže očekávám, že jeho tipy budou hlavně o tom, jak svůj projekt rozjet co nejrychleji s použitím dobrých šablon, pluginů, předpřipravených aplikací, abyste se mohli okamžitě věnovat vašemu podnikání a svůj web nepřipravovali roky.

Tomasz Dziuda – Discovering the capabilities of the Theme Customizer API

Tomasz se bude věnovat velmi zajímavé oblasti vývoje šablon a to jejich konfiguraci pomocí Theme Customization API. Pokud tvoříte šablony pro své zákazníky, může to být dobrá volba, jak zákazníkovi přidat možnost nastavení šablony.  Třeba se ukáže, že je tento způsob pro některé situace jednodušší než vytvářet vlastní administrační stránku. Na tuto přednášku se velmi těším.

Pavel Ungr - Funkční strategie pro váš web (nejen na WordPressu)

Pavel je především SEO konzultant s bohatými zkušenostmi. Očekávám tedy, že se bude věnovat onpage faktorům stránky a jak je vyladit, aby další offpage optimalizace (linkbuliding) měla vůbec smysl. Mohl by ukázat jaké pluginy osobně používá, a k jakému účelu (čekal bych např.  Seo by Yoast). Možná budou i nějaké tipy, jak získat zpětné odkazy a jak donutit návštěvníky k více interakcím.

Jaroslav Polakovič - Heartbeat API

Další přednáška, na kterou se velmi těším. Jaroslav by měl mluvit výměně zpráv z frontendu webu se serverem pomocí funkcí, co WP nabízí. Osobně jsem to asi zatím nikdy nepoužil, tak jsem hlavně zvědavý na nějaké nápady, k čemu všemu to lze reálně použít - umím si představit aplikace od generování jednorázových odkazů pro stažení souboru po online hry.

Amir Helzer - Techniques for Developing Directory and Marketplace Sites with WordPress (En)

Očekávám, že se Amir bude zabývat hlavně strukturou webu a dá mnoho doporučení, jak organizovat obsah ve WordPressu a ukáže postupy, které pomohou návštěvníkům se k hledanému obsahu jednoduše dostat a zároveň jim umožní do webu svým obsahem i přispět. Je možné že se bude zabývat tvorbou různých taxonimií a jsem tedy zvědavý (vzhledem, k tomu, že je přednáška v uživatelské sekci), jaké nástroje k tomu použije.

Marko Heijnen - GlotPress (En)

Zde se bude rozhodně probírat projekt GlotPress, který slouží ke správě komunitních překladů pluginů a šablon. U nás se právě rozjíždí komunitní projekt pro překlady do češtiny a je postaven právě na GlotPressu (plánuji sem brzo začít přispívat svými překlady). Čekal bych i doporučení pro tvůrce, jak správně svá díla pro lokalizaci připravit.

Luca Sartoni – Powering Business Sites with WordPress

Podle informací o autorovi bych čekal velmi praktickou přednášku, která se bude zabývat tvorbou menších stránek pro místní podniky a profesionální služby, jako jsou např. resturace (které jsou specifické tím, že samotná konverze není "online" - není to eshop, ale "offline" - chcete, aby návštěvník fyzicky přišel do podniku). Tyto stránky mají většinou velmi konkrétní cíl, který musí plnit, a čekám tak mnoho nápadů, jak přesně zacílit na potenciální zákazníky a donutit je ke splnění definovaných cílů. Luca pracuje přímo v http://automattic.com/ - společnosti, která stojí za samotným WordPressem, jsem tedy na tuto přednášku velmi zvědavý. Vzhledem k tomu, že trh tvorby stránek v tomto segmentu není zatím u nás ještě příliš rozvinutý, každá informace od někoho, kdo má zkušenosti, může být velmi velkou konkurenční výhodou.

Adam Trachtman - Hybridní mobilní aplikace

Hybridní mobilní aplikace jsou zajímavým mezičlánkem mezi mobilním webem a nativní aplikací telefonu. Oproti klasickým mobilním webům mohou přistupovat k vnitřním funkcím telefonu (čidla, fotoaparát) a na rozdíl od nativních aplikací by nemělo být tak složité je vyvinout, protože používají známe technologie HTML, CSS a JavaScript. Hybridní aplikace tak mohou přinést - oproti webovým stránkám - mnoho funkcionality navíc. Jsem velmi zvědavý, jaký nástroj (kontejner) pro vývoj těchto aplikací Adam používá.

Davor Altman - Managing Multiple WordPress Websites (En)

Davor ukáže, jak správcům více webů jejich systém ManageWP ohromně ulehčí práci. Pokud spravujete více než 2 WP weby, hromadná správa vám nejen ušetří mnoho času, ale díky jednodušší aktualizaci a přístupu z jednoho rozhraní budou vaše weby i bezpečnější. ManageWP umí však i mnoho věcí navíc - zálohovat, sledovat provoz na webech, monitorovat jejich dostupnost, plánovat příspěvky... U nás používáme podobný nástroj http://infinitewp.com/, který nám slouží hlavně na aktualizace. Třeba mě Davor přesvědčí, že si příští rok máme koupit licenci od něj :-).

Andreas Creten - Plugin developing with future and past compatibility (En)

Název přednášky hovoří za vše. Osobně doufám, že si z ní odnesu hlavně informace o nových funkcích, které jsou vyřešeny jinak a lépe než ty starší (se kterými se třeba již dlouho počítat nebude). Přeci jen je lepší v případě WordPressu koukat více dopředu než dozadu. Doufám také, že se naučím nové best practice postupy.

Český hosting - Tipy a zkušenosti hostingové společnosti s WordPressem

Pohled na WordPress z úplně jiného úhlu. Přednášky poskytovatelů bývají většinou velmi zajímavé a často zábavné i odstrašující. Určitě bude mnoho příležitostí k zamyšlení a třeba prozradí i něco o konfiguraci jejich serverů a dají tipy, jak WP trochu poladit, aby s jejich servery dobře fungoval (například pomocí opcode cache dropinu).

Franz Josef - How Your Personal Robot Army Lets You Play the Big Game (En)

Přednášející je moderátor WP sekce na StackExchange (podobně jako Thomas Scholz), má velké zkušenosti s PHP, vývojem WP a bezpečností. Není mi zřejmé, o čem jeho přednáška bude, ale vzhledem k tomu, co Unserkaiser dělá, bych si ji jako vývojář rozhodně uniknout nenechal. Osobně očekávám tipy, jak efektivně psát velmi kvalitní kód, možná představení některých jeho pluginů.

Update 17.2.: dle přednášejícího by měla být přednáška opravdu o tom, jak efektivně a částečně automatizovaně psát kód - využití CSS preprocesorů, Gruntu, NPM, WP-CLI.

Jack Lenox - Theme Development with the REST API (En)

REST API je budoucnost WordPressu, očekávám, že v některé z dalších verzí (mělo být v 4.1) bude plně integrováno do jádra a bude tak možné většinu funkcí volat externě - to povede k novým aplikacím, jednodušímu napojení WP na další systémy, větší možnosti ovládání z příkazové řádky. Jack nás na tuto budoucnost připraví. Bohužel tuto přednášku asi neuvidím kvůli druhé přednášce v tento čas.

Vladimír Smitka – Bezpečnost WordPressu, tipy pro každého

Na rozdíl od jiných přednášek mám o této poměrně jasnou představu :-).

Kdo z vás byl na 4. WP konferenci, tak již částečně ví, co může čekat. Přednáška na Wordcampu z ní bude částečně vycházet, některé věci však vypustím, jiným se budu podrobněji věnovat a některé nové přidám.

Chtěl bych se věnovat především následujícím tématům:

 • trendy v bezpečnosti a typy útoků
 • zlepšení výkonu WP jako částečná obrana před DDoS (s mnoha pozitivními vedlejšími efekty)
 • nastavení bezpečnostních pluginů - iThemes Security, WordFence
 • tipy pro servery ve vaší správě (Fail2Ban, nastavení .htaccess, nginx)
 • HTTPS
 • zálohování
 • obnova po útoku
 • zásady slušného chování (phishing, připojení z neznámých sítí)

Pokud vás některá témata zajímají více, můžete dát vědět přes komentáře, mohu podle toho přednášku ještě uzpůsobit. Materiálů mám velmi mnoho, budu muset spíše vyškrtávat, abychom tam nebyli do půlnoci.

Několik slidů se zamyšlením je k dispozici již nyní. Přijde mi, že se hodně webů nyní soustředí hlavně na design a ty důležité věci moc neřeší. U nás jsme toho názoru, že je s omezeným rozpočtem lepší investovat do obsahu a kvalitního a rychlého webu než to super designu, který pak tvoří velkou část ceny. Souhlasíte s tímto názorem?

Útržek z připravované prezentace na Wordcamp Prague 2015 from Vladimír Smitka

Mé přednášky z minulých akcí naleznete u nás na EDUlyntu: 3. WP konfrence4. WP konference.

Na závěr tedy doporučení - přijďte na WordCamp, bude to stát za to!

Update 5.2.2015:

Na serveru WPlama.cz můžete soutěžit o dva volné lístky na WordCamp.

Update 11.2.2015:

Další útržek z mé přednášky. Jedná se vlastně o osnovu pro hlavní část přednášky. Vzhledem k tomu, že se jedná o konferenci o WordPress a přednáška bude v uživatelské sekci, tak bud prostor věnován hlavně bezpečnostním pluginům, ale budou probrána i ostatní témata.

Wordcamp Praha 2015 - další útržky z prezentace from Vladimír Smitka

2 comments on “Jaký bude WordCamp Praha 2015”

 1. U France Josefa by měla být přednáška zaměřená na využití nástrojů pro automatizaci developerské práce. Tedy Grunt, Gulp, Bower, Yeoman atd...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lynt services s.r.o

Již 11 let vytváříme efektivnější kampaně, zrychlujeme weby a řešíme jejich bezpečnost. Kombinujeme marketing, vývoj a automatizaci.
poptávka služeb