Zavolat Další kontakty >
E-mail Kontakty

Aktuálně: Hledáme Python vývojáře pro projekt PPC Robot, který právě vyšel ve verzi 1.0. Podporujeme PyCon CZ 2019.

Linux servery

Servery s OS Linux představují univerzální plaformu pro nasazení široké škály služeb. Jelikož se z velké části jedná o opensource řešení, je jeho využití pro menší sítě ekonomicky výhodné. Se vzrůstajícími nároky na provozované služby však také vzrůstají nároky na správu.

Linuxový server může tvořit základní prvek malé firemní sítě, kde je schopen zároveň zastávat roli internetové brány, poštovního serveru i centrálního úložiště. S růstem firmy lze služby postupně přesunout na nové stroje. Ve větších sítích najde uplatnění jako specializovaný prvek, poskytující určitý druh služby - např. VoIP bránu.

Pro firemní nasazení preferujeme distribuce založené na RedHat Linux (včetně volně dostupných CentOS či ScientificLinux).

Linux jako brána a centrální síťový prvek

Pro toto použití může Linuxový server zajistit např. následující služby a funkce:

  • firewall, chránící síť před útoky z vnějšku a zajišťující překlad vnitřních adres na vnější (NAT)
  • možnost automatického přepínání internetové konektivity na záložní linku
  • proxy server: kešování a filtrování webového obsahu
  • zajištění vzdáleného přístupu do firmy (OpenVPN, L2TP, PPTP)
  • pro vnitřní síť poskytuje server funkce DHCP, DNS a další síťové služby

Webový a databázový server

Webový a databázový server založený na Linuxu má za úkol vytvořit prostředí pro chod webových stránek a webových informačních systémů.

Dle potřeb nasazujeme webové servery Nginx (pro webové aplikace zaměřené na výkon) a Apache (pro aplikace vyžadující specializované moduly), doplněné SQL i noSQL databázemi (MariaDB, MySQL, PostgreSQL, MongoDB). Vytváříme tak vhodné prostředí pro běh aplikací založených na PHP, Perlu, Pythonu i jiných skriptovacích jazycích.

Pro náročné aplikace dále provádíme optimalizace pomocí kešování (APC, Memcached) a rozložení zátěže na více strojů.

Poštovní server

Linuxový server lze pomocí nástrojů Postfix a Dovecot nakonfigurovat jako kvalitní poštovní server, zabezpečující základní poštovní služby. Dalším vhodným doplňkem je nastavení robustního antispamového filtru (ASSP), který může fungovat i samostatně pro další poštovní servery (MS Exchange).

Přístup k e-mailům lze zajistit pomocí běžných emailových klientů (Thunderbird, Outlook), pomocí webového rozhraní, nebo prostřednictvím integrace do různých groupware systémů (GroupOffice, Zarafa).

VoIP brána

Linuxový server může poskytovat díky ústředně Asterisk kvalitní VoIP řešení, vhodné i pro větší sítě. Podporuje široké spektrum protokolů od nejrozšířenějšího SIP, přes Cisco SCCP až po napojení na služby typu gTalk a podobné.

Jsou podporovány všechny běžné funkce - přesměrovávání hovorů, jejich nahrávání, konference, tvorba vyzváněcích skupin (vhodné pro helpdesky), IVR systémy a mnoho dalších plně konfigurovatelných funkcí.

Ústřednu lze používat jak s kvalitními Cisco IP telefony, tak i pomocí různých softwarových řešení.

Základní doménové služby a sdílená úložiště

Pomocí služby Samba lze realizovat i základní doménové a adresářové služby, mezi něž patří např. centralizované ověřování uživatelů, cestovní profily a sdílení souborů a tiskáren.

Další využití

Mezi další vhodná využití Linuxového serveru patří zálohovací služby a verzovací systémy. Samozřejmostí jsou také různé formy virtualizace (KVM, OpenVZ).